Elektrostatik Toz Boyama Nedir?

Elektrostatik Toz Boyama Nedir?

Elektrostatik toz boyama, toz boyanın hava akımı ile özel olarak geliştirilen  boya tabancasına taşınması ve bir toz bulutu halinde boya kabini içinde boyanacak parçanın üzerinin kaplanmasıdır. Burada statik elektrik ile yüklenen toz, topraklanmış ürün üzerine, her tarafına eşit ve muntazam olarak dağıtacak şekilde kaplanır. Aşırı olarak püskürtülmüş bulunan toz boya(ürün üzerine yapışmayan) tekrar kullanılmak üzere, toz boya kabini içindeki emme sistemiyle havadan ayrılıp geri kazanılır. Geri kazanılan tozun tekrar kullanılabilme özelliği toz boya tekniğinin en ekonomik avantajlarından biridir. Ürün daha sonra bir fırında pişirme işlemine tabi tutulur. Fırın doğalgaz, lpg, mazot ile çalışan brülörün yardımı ile ısıtılır. Isı, boya tozunun jelleşip parçanın üzerine yapışıp kuruması ile son bulur. 180-200 derece ısı aralığında 10-15 dakika kalarak pişer. 

Elektrostatik toz boya verimli ve çevre dostudur. Firesi yok denecek kadar azdır. Parçanın üzerine yapışmayan toz zerrecikleri, boya kabinindeki filtre veya siklonun emişi ile toplanır. Toplanan bu boya tozunu defalarca kullanılabilir.

Elektrostatik toz boyanın uygulanması yaş boyaya göre daha kolaydır. Akmaz, yüzey çok kaliteli gözükür. Köşe noktalarda bile homojen bir kalınlık vardır. Elektrostatik toz boya kolay kolay soyulmaz, dökülmez, yüzey kalitesi bozulmaz. Kokusuz bir boyadır. Çevreye zarar vermez. Bu boyayı tek seferde uygulamak yeterlidir. Astar atmaya gerek yoktur. 60-80 mikron kalınlığı tek seferde yakalayabiliriz. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir