Elektrostatik toz boyamada en önemli işlemlerden birisi boyanacak malzemelerin yüzey temizliğidir. Boyanın yüzeye yapışması ve yüzeyden ayrılmaması banyolama sayesinde sağlanır. Biz burada ürünlerinizi banyolamaktayız. Banyolarımız ısıtmalıdır.

-Alkali Yağ Alma Banyosu
-Durulama Banyosu
-Demir Fosfat Banyosu
-Durulama Banyosu

Demir, çelik ürünlerinde alkali yağ alma ile yüzeyin üzerindeki yağ, kir, toz temizlenir. Yağ alma banyomuzda bu işlem 60-65 derece arasında 10-15 dakika süreyle yapılmaktadır.

Alkali yağ alma banyosundan çıkan ürünler durulama banyosuna aktarılır. Kimyasal kalıntıları, yüzey üzerinde kalan yağ ve kirler bu banyoda temizlenir. Malzemeler bu banyoda 2-3 dakika kalır. Buradan demir fosfat banyosuna geçiş yapılır.

Demir fosfat banyomuz 45-50 derece aralığında çalışır. Boyanacak parçanın üzeri fosfat ile kaplanır. Banyo içinde parça yapısına göre 5-10 dakika bekler. Bu işlem boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlar. Ürünlerin korozyona uğramasını engeller.

Son olarak demir fosfattan çıkan ürünler durulama banyosuna girer. Burada 1-2 dakika süre bekler. Ardından parçalar kurutulmaya bırakılır.

Bu işlemler elektrostatik toz boyanın yüzeye mükemmel yapışmasını ve kaliteli yüzey görünümünün oluşmasına aracılık eder. Toz boya öncesi yüzey temizliği ve fosfatlama mutlaka yapılmalıdır.

Banyoların kontrolü ve standardı korumak için ph analizi, titrasyon ve ısı kontrolü yaparız.

Eğer boyanacak parçalar banyoya giremeyecek kadar büyükse silme fosfat ile yüzeyi boyayacak hale getiriyoruz. Sünger yardımıyla hazırlanan silme fosfat-su karışımını parça üzerine uygularız. Ardından parçanın kurumasını sağlarız. Böylece parça boyaya hazır hale gelir.