Elektrostatik Toz Boyamada Corona Tribo Farkı Nedir?

Elektrostatik toz boyama işlemi yapılırken iki tip boya tabancası kullanılmaktadır. Bunlar corona ve tribo sistemleridir.

En basit anlatımıyla corona sisteminde toz boya zerrecikleri boya tabancası içinde elektrik yüklenerek boyanacak parça üzerine yapıştırılır. Tribo sisteminde ise boya zerrecikleri boya tabancası içindeki kanalda hava yardımıyla sürtünerek parçaya yapışır.

Corona tabancalar daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Tribo tabanca kullanımı nispeten daha düşüktür.

Girintili ve bükümlü parçalarda köşe noktalarda boya almama sorunları yaşanmaktadır. Oluşan bu durum Faraday Kafesi olarak adlandırılmaktadır. İşte bu noktada tribo tabancaların üstünlüğü ortaya çıkmaktadır. Tribo tabancalar Faraday Kafesi sorununu ortadan kaldırmaktadır. Mükemmel boyama kalitesini beraberinde getirmektedir.

Boyanmak üzere bize teslim ettiğiniz ürünleri uygun boya tabancalarıyla boyamaktayız. Eğer farklı renklerde düşük adetli parçalarınız varsa manuel corona tabancalarımızla boyamaktayız. Ancak yüksek adetli bükümlü, girintili parçalarınız varsa otomatik tribo tabancalarımızla boyama işlemini gerçekleştirmekteyiz. Böylece standart ve yüksek kaliteli bir boyama hizmeti vermiş oluyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir